1/87

29 EKİM CUMHURİYET RESEPSİYONU GERÇEKLEŞTİ

Cumhuriyetimizin 96. yıldönümünü kutlamanın coşkusuyla, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi. Valilik bahçesinde düzenlenen programa başta büyükşehir ve ilçe belediye başkanları olmak üzere protokol yoğun ilgi gördü.

1 / 27

Please reload

FOTO GALERİ

Hatay Dağ Ceylanları Hatay Kent Konseyi ile dünyaya tanıtılacak!!

 

Doç.Dr.Yaşar Ergün öncülüğünde başlatılan proje ile nesli tükenmekte olan Hatay'a özgü dağ ceylanları Hatay Kent Konseyi Çalışma Grubu ile düzenlenecek bir dizi etkinlikle dünya çapında tanıtılacak.

Sn. Ergün Hatay dağ ceylanları hakkında açıklama yaptı;

"Yeni tür bir dağ ceylanı. 2008 yılında keşfedildiler. Dünyada nesli, tehlike altında ve kırmızı listedeler.

Sayıları 250 civarında. Dünyada Hatay dışında İsrail, Yemen, BAE ve Umman’da doğal ortamlarında yaşamakta.

Ceylanlar, Türkiye’de bugüne kadar yalnızca Şanlıurfa Ceylanpınar’da yaşadıkları düşünülüyordu. En önemli özellikleri yabani olmaları, dağlık alanlarda yaşamaları ve estetik bir görüntüye sahip olmaları. 
Köylüler bu hayvanlara zarar vermemiş. Tarlalarına girip ekinlerine zarar vermelerine rağmen.
Topraklarına bereket getirdiğine inandıkları bu hayvanları korumuşlar. Bir de öldürdüklerinde başlarına kötü bir şey geleceğine ve uğursuzluk yaşayacaklarına inanmışlar. Ama başıboş köpeklerin tehdidi altındalar. Dar bir alanda yaşam mücadelesi veriyorlar. Bu bölgede çoğalmalarının bir nedeni de sınır bölgesinde kurulan üç karakol arasında olmaları.

Projede, ceylanların 6 aylık yaşam döngüsü araştırıldı. Beslenmeleri, kavgaları, üreme alışkanlıkları, tehlikelere karşı verdiği tepkiler yaz – kış, gece - gündüz koşullarında gözlendi. Ceylan yavrularının sahipsiz köpekler, yırtıcı kuşlar ve tilkilere karşı verdiği yaşam savaşı belgelendi."

HATAY KENT KONSEYİ

 

Hatay’ın varoluş nedenlerine baktığımızda tarihi/kültürel değerler,çok kültürlülük,gastronomi,doğal güzellikler, sanayiden uzak ekolojik tarım potansiyeli,dünyada çok az kente nasip olan hem içinden nehir geçen,hem muhteşem denizi olan şehir  olması!

Kısacası Hatay’da her şey var!Hatay’ımızı  dünya kenti yapma düşümüzle önce konumlandırmalıyız: Örneğin Paris-romantizm;Milano-moda;New York-enerji;  Barcelona-kültür;Rio-eğlence… 

Hatay-tarih,kültür,gastronomi!

Bu kentte bir çok medeniyet yaşamış ,tarih boyunca birçok medeniyet bu kente aşık olmuş . Bu kente biz de aşığız! 

Artık Hatay Kent Konseyi’yle Hatay’ımızı hep beraber 

dünya kenti yapma zamanı!

DÜNYA KENTİ HATAY'A DOĞRU

 

Hatay Kent Konseyi, kentin demokrasi platformu olarak Hatay’ımızın her yönüyle ele alındığı ve fikir üreten ve uygulanması için adımlar atan bir yapı olarak hizmet verecektir.Hatay’da yaşayan ve Hatay Aşkı ile geleceğin Hatay’ını hep beraber inşa edeceğimiz bir yerel demokrasi platformu Hatay Kent Konseyi.Biz bu konseyde hep beraber Hatay Aşkıyla tüm 

katılımcılarımız,gönüllülerimiz,meclislerimiz,çalışma gruplarımızla araştıracağız,düşüneceğiz,tartışacağız,çözümler üreteceğiz,beyin fırtınaları yapacağız ve her zaman kazanan ortak paydamız Hatay ve Hataylı olacak.

5393 sayılı yasa ile kurulan Kent Konseyleri,demokratikleşme anlayışında önemli bir kurumsal yapıdır.Yasada belirtilen güçlü bir katılımcı profiline sahip olan diğer kent konseylerinde olduğu gibi Hatay Kent Konseyi de demokratik gücünün bilincinde olarak hizmet vermelidir.

Adres : 

Cumhuriyet Mahallesi Adnan Menderes Cd.No:4 Antakya/Hatay, Hatay 31000

 

Telefon : 

0326 214 91 90

Dahili : 1331

E-posta : 

hataykentkonseyi@gmail.com

  • Instagram Social Icon
  • Facebook klasik
  • Twitter Klasik