HATAY KENT KONSEYİ MANİFESTOSU

 

 Hatay Kent Konseyi kuruluşunu 21 Şubat 2015 tarihinde yapmış ve yürütme kurulu ile başkanını seçmiştir.                                                               Hatay tarih, inanç, kültür, doğa, sağlık, gastronomi, ekolojik tarım potansiyeli yüksek, içinden nehir geçen muhteşem denizi ola bir şehirdir.

 Ve en önemlisi KARDEŞLİK kentidir.

 KISACASI HATAY’DA HER ŞEY VAR.

 Hatay, ülkemizin dünyadaki coğrafi stratejik yapısının küçük bir modelidir. Ulusal ve uluslararası ölçekte stratejik bir konuma sahiptir. Ortadoğu ülkelerinin  çıkış kapısı olan Hatay ili İskenderun, Dörtyol limanları ile de deniz yoluyla bağlantılı geçişlerde ulusal ve uluslararası öneme sahiptir.

Kısacası DÜNYA KENTİDİR HATAY. Bu kentte birçok medeniyet yaşamış, tarih boyunca birçok medeniyet bu kente aşık olmuş. Biz de bu kente aşığız.

Hadi artık Hatay Kent Konseyi’yle Hatay’ımızı hep beraber dünya kenti yapma zamanı!

 

            Hatay Kent Konseyi’nin temel hedefi;

 

  • Yaşam kalitesinin artması yönünde, kentsel altyapının ve sosyal kalkınmanın eşit dağılımına katkı sunmak.

  • Ekonomik ve sosyal kaynakların inanç, tarih, doğa turizmi, tarım, sanayi vs. alanların sürdürülebilir gelişimi ile işsizlik sorununu minimalize etmek, mutlu insan, mutlu toplum oluşturmaktır.

  • Konut hakkı

  • Ulaşım hakkı

  • Çevrenin korunması hakkı

  • Temiz ve yeterli suya ulaşım hakkı

  • Güvenli bir ortamda yaşam hakkı ile kentsel ve kırsal alanlarda yaşam kalitesinde artmış, gelişmiş, nitelikli, mutlu çevresi ve ekonomisi ile gerçek anlamda altyapısını oluşturmuş Hatay’ı hedeflemektedir.

 

 

Hatay Kent Konseyi, kentin demokrasi platformu olarak Hatay’ımızın her yönüyle ele alındığı ve fikir üreten ve uygulanması için adımlar atan bir yapı olarak hizmet verecektir.

Hatay’da yaşayan ve Hatay Aşkı ile geleceğin Hatay’ını hep beraber inşa edeceğimiz bir yerel demokrasi platformu Hatay Kent Konseyi.

Biz bu konseyde hep beraber Hatay Aşkıyla tüm katılımcılarımız, gönüllülerimiz, meclislerimiz, çalışma gruplarımızla araştıracağız, düşüneceğiz, tartışacağız, çözümler üreteceğiz, beyin fırtınaları yapacağız ve her zaman kazanan ortak paydamız Hatay ve Hataylı olacak.

5393 sayılı yasa ile kurulan Kent Konseyleri, demokratikleşme anlayışında önemli bir kurumsal yapıdır. Yasada belirtilen güçlü bir katılımcı profiline sahip olan diğer kent konseylerinde olduğu gibi Hatay Kent Konseyi de demokratik gücünün bilincinde olarak hizmet vermelidir.

Hatay Kent Konseyi, halkın ve toplumsal örgütlerin katıldığı, çözümlerin üretildiği, farklı düşüncelerin yönetimlere aktarıldığı Hatay’ın tüm kesimini kapsayan bir biçimde kentin “demokrasi platformu” olacaktır.

“Kısır ve sonucu olmayan” tartışma ve çekişmelerden ziyade ortak paydamız Hatay için çözümlerin de üretildiği iyi niyetli bir demokrasi platformu!

Kardeşlik ikliminde yüzyıllardır yaşanan Hatay değerlerinin tüm dünyaya haykırılacağı bir ortam Hatay Kent Konseyi.

Hatay Kent Konseyi, Hatay Aşkıyla her kesimin benim de Hatay’la ilgili söyleyeceklerim var dediği; özgürlüklerin, paylaşımların, uzlaşmanın, hoşgörünün, hukukun yaşandığı hepimizin geçmişimizden ve farklılıklarımızdan güç alarak geleceğin Hatay’ını oluşturma projesidir.

Büyükşehir olan Hatay’ımızın büyük projelerle ve hedeflerle hep beraber dünya kenti olması projesidir Hatay Kent Konseyi.

Hatay Kent Konseyi, birçok proje ile Hatay’ın dünya kenti vizyonuna katkı sağlayacak bir yerel dinamiktir.

Bu itibarla bu konseyi çok önemsemeli ve toplumumuzun her kesiminin bu konseyde demokratik anlam bulmasını desteklemeliyiz.

Hatay hepimizin!

Hatay’ımız, nice güzelliklerle dünya kenti olmayı çoktan hak ediyor.

Biz Kent Konseyi ile buna hazırız!

 

                                                                

 

 

 

 

           DR. NEVİDE KİMYON

HATAY KENT KONSEYİ BAŞKANI